SkillsUSA Wyoming

SkillsUSA Wyoming 2016 State Championship Contest Results

Welding Novice

Gold
Jacob Smyley
Douglas High School
Silver
Riley Simmons
Sheridan High School
Bronze
Jacob Smyley
Douglas High School

Welding Intermediate

Gold
Brexton Bennett
Big Piney High School
Silver
David Ruff
Lander Valley High School
Bronze
Danner Davidson
Burlington High School

High Mileage Vehicle

Gold
Tanner Allen
Worland High School
Silver
Garrett Michel
Worland High School
Bronze
Benjamin Kretz
Worland High School

American Spirit - High School

Gold
Brett Claflin
Sean Bocchino
Luke McIlvain
Central High School
Bronze
Maddie Amann
Devir Anderson
Triumph High School

Chapter Business Procedure - High School

Gold
Tyler Boller
Marty Choate
Shantell Gladson
Brandi Oedekoven
Clayton Scott
C'era Smith
Campbell County High School

Chapter Display - High School

Gold
Bradley Bunz
Benjamin Monger
Cody Vincent
Central High School

Community Service - College

Bronze
Thomas Trout
Madison Bloodgood
Nathaniel Foster
Eastern Wyoming College

Extemporaneous Speaking - High School

Gold
Zariah Tolman
Burlington High School
Silver
Patrick O'Hare
Central High School
Bronze
Caleb Price
Cheyenne South High School

Extemporaneous Speaking - College

Gold
Kyle Sabourin
Eastern Wyoming College
Silver
Paul Michael Cole
Eastern Wyoming College
Bronze
John Ridgeway
LCCC

Job Interview - High School

Gold
Elexis Forgey
Kelly Walsh High School
Silver
Mya Kitzmiller
Triumph High School
Bronze
Lauren Sodergren
Sheridan High School

Job Interview - College

Gold
Kyle Sabourin
Eastern Wyoming College
Silver
Caleb Kohman
Gillette College
Bronze
Austin Asay
Gillette College

Job Skills Demonstration A - High School

Gold
Laura Oviatt
Star Valley High School
Silver
Allison Prall
East High School
Bronze
Kimble Hendrickson
Big Horn High School

Job Skills Demonstration O - High School

Gold
Nyles Southam
Star Valley High School
Silver
Janina Meiners
Star Valley High School
Bronze
Mya Kitzmiller
Triumph High School

Job Skills Demonstration O - College

Bronze
Justin Griebe
Eastern Wyoming College

Prepared Speech - High School

Gold
Amy Granger
Lyman High School
Silver
Jackson Simpson
South High School
Bronze
Isabelle Schlautmann
Campbell County High School

Prepared Speech - College

Bronze
Paul Michael Cole
Eastern Wyoming College

Opening and Closing Ceremonies - High School

Gold
Kimberly Archuleta
Jacob Arment
Krystal Draves
Travis Steele
Stephanie Webster
Makayla Wilder
Mabel Raymond
Carbon County Higher Education Center
Silver
Angel Antunez
Andrew Eagleroad
Devon Martinez
Thomas Rollefson
Justin Simpson
Noreen Smith
Blaine Teers
Cheyenne South High School

Outstanding Chapter - High School

Bronze
Edward Bird
Alayna Stevenson
Addison Stevenson
Central High School

Promotional Bulletin Board - High School

Gold
Alayna Stevenson
Jake Priest
Addison Stevenson
Central High School
Bronze
Jazmyn Fowler
Jessica Kling
Triumph High School

Quizbowl - High School

Gold
Team TWO
Central High School
Silver
Team FIVE
Powell High School
Bronze
Team FOUR
Lyman High School

Quizbowl - College

Gold
Team NINE
Eastern Wyoming College
Silver
Team TEN
Gillette College
Bronze
Team ELEVEN
LCCC

First Aid/CPR - High School

Gold
Kevin Bowles
Green River High School
Silver
Kenzie Allen
South High School
Bronze
Makayla Wilder
Carbon County Higher Ed. Center

Health Knowledge Bowl - High School

Gold
Kenzie Allen
Devon Martinez
Thomas Rollefson
Justin Simpson
South High School
Silver
Anna Ujvary
BreAnn Newmeyer
Brendon Hopkins
Trey Curtis
Green River High School
Bronze
Maggie Sebastian
Hannah Ruddell
Taylor Hulbert
East High School

Medical Math - High School

Gold
Bella Wetzler
Star Valley High School
Silver
Grace Edwards
Lovell High School

Medical Terminology - High School

Gold
Zariah Tolman
Burlington High School
Silver
Bella Wetzler
Star Valley High School
Bronze
Stephanie Webster
Carbon County Higher Ed. Center

Nursing Assistant - High School

Gold
Lucia Cho
Albany County School District
Silver
Anna Crab
Sheridan High School
Bronze
Jaime Phan
Albany County School District

Nursing Assisting - College

Gold
Madison Bloodgood
Eastern Wyoming College

Additive Manufacturing - High School

Gold
Brett Claflin
Luke McIlvain
Central High School
Silver
Benjamin Monger
Bradley Bunz
Central High School
Bronze
Jake Priest
Chason Anderson
Central High School

Additive Manufacturing - College

Gold
Kevin Barger
Michael McMahon
Sheridan College

Architectural Drafting - High School

Gold
Ross Elliott
Central High School
Silver
Bailey Bennett
Sheridan High School
Bronze
Ethan West
Central High School

Automotive Manufacturing - College

Gold
Team
Sheridan College
Silver
Team
Sheridan College
Bronze
Ashton Boyer
Grant Larsen
Quacy Wilson
Gillette College

Automotive Service Technology - High School

Gold
Garrett Michel
Worland High School
Silver
Benjamin Kretz
Worland High School
Bronze
Tanner Allen
Worland High School

Automotive Technology - College

Gold
Matthew Barber
Casper College
Silver
Noah Dewitt
Casper College
Bronze
Kevin Brown
LCCC

Cabinetmaking - High School

Gold
Donavon Stufft
Kelly Walsh High School
Silver
Zachery Granger
Big Horn High School
Bronze
Bryce Hester
Kelly Walsh High School

Cabinetmaking - College

Gold
Dakota Hennigh
Sheridan College

Carpentry - High School

Gold
Bryton Buyert
Sheridan High School
Silver
Jaden Clark
Star Valley High School
Bronze
Andrew Smartt
Douglas High School

Carpentry - College

Gold
Dan Koch
Sheridan College
Bronze
Justin Lindskov
Sheridan College

Collision Repair - College

Gold
Micheal Deaver
LCC
Silver
Anthony Kruszynski
LCC
Bronze
Scott Gray
LCC

Commercial Baking - High School

Gold
Nyles Southam
Star Valley High School
Silver
Isabelle Schlautmann
Campbell County High School
Bronze
Katelynn Duncan
Burlington High School

Cosmetology - High School

Gold
Paige Wright
Big Piney High School
Silver
Rachel Forrester
Big Piney High School
Bronze
Sarah Commerer
Big Piney High School

Culinary Arts - High School

Gold
Rachel Walker
Powell High School
Silver
Colten Clark
Star Valley High School
Bronze
Joshua Wolz
Transitions Learning Center

Customer Service - High School

Gold
Christopher Evans
Triumph High School
Silver
Kelsie Hunsaker
Star Valley High School
Bronze
Corban Vasser
Campbell County High School

Customer Service - College

Gold
Thomas Trout
Eastern Wyoming College
Silver
Alyssa Barnsdale
Eastern Wyoming College
Bronze
Justin Griebe
Eastern Wyoming College

Diesel Technology - High School

Gold
Christopher Gingerich
Campbell County High School
Silver
Dylan Hulse
Campbell County High School
Bronze
Colton Huddleston
Campbell County High School

Diesel Technology - College

Gold
Rick Aili
Sheridan College
Silver
John Lechler
Gillette College
Bronze
Garret Gaskill
Gillette College

Early Childhood Education - High School

Gold
Tyson Wages
Powell High School
Silver
Laura Oviatt
Star Valley High School
Bronze
Jenna Draney
Star Valley High School

Early Childhood Education - College

Gold
Kayti Parish
Gillette College

Engineering Technology - High School

Gold
Dylan Yoksh
Logan Robertson
Eliza Bird
Central High School
Silver
Dylan Hood
Parker Hamann
Brendan Cobb
Central High School
Bronze
Richard Wilcox
Max Walters
Joel Kesley
Central High School

Firefighting - High School

Gold
Quinton Weber
South High School
Bronze
Jack Applegate
Lander Valley High School

Manual Lathe and Mill - High School

Gold
Jason Hall
Campbell County High School
Silver
Nathan Blazek
Campbell County High School
Bronze
Maxwell McGinnis
Big Piney High School

Manual Lathe and Mill - College

Gold
Lane Conroy
Casper College
Silver
Talton Moffett
Sheridan College

Mobile Robotics - High School

Gold
Sean Bocchino
Patrick O’Hare
Central High School
Silver
Jacob Wells
Alec Higgins
Central High School
Bronze
Ryan Ruiz
John Katchmar
Campbell County High School

Photography - High School

Gold
Afton George
Lovell High School
Silver
Janina Meiners
Star Valley High School
Bronze
Jordan VanVeckhoven
Triumph High School

Pin Design - High School

Gold
Elliott Miller
Central High School
Silver
Rhyley Daro
Campbell County High School

Precision Machining Technology - High School

Bronze
Jason Hall
Campbell County High School

Precision Machining Technology - College

Gold
Lane Conroy
Casper College
Silver
Mason Borsheim
Sheridan College

Related Technical Math - High School

Gold
Tim Hays
Campbell County High School
Silver
Stone Olguin
Lyman High School
Bronze
Caleb Price
South High School

Related Technical Math - College

Gold
Garrett Gaskill
Gillette College
Silver
Skylar Stitt
Gillette College
Bronze
Caleb Kohman
Gillette College

Restaurant Service - High School

Gold
Andrew McCraney
Powell High School
Silver
Kateri Schneider
Powell High School

T-Shirt Design - High School

Gold
Jaylene Oliver
Douglas High School
Silver
Rhyley Daro
Campbell County High School
Bronze
Donovan Riley
Powell High School

Technical Computer Applications - High School

Gold
Taylor Rentschler
Powell High School
Silver
McKinley Winder
Star Valley High School

Technical Drafting - High School

Gold
John Lenzi
Sheridan High School
Silver
Brenton Church
Central High School
Bronze
Tanner Greig
Sheridan High School

Urban Search and Rescue - High School

Gold
TaVon Davis
Jerrod McMaster
Central High School
Silver
Jacob Morton
Ben Boyd
Central High School
Bronze
Brooklyn Swiggett
Cody Hazel
Campbell County High School

Welding Fabrication - High School

Gold
Chance Ames
Jacob Christoffersen
Dalin Hughes
Big Piney High School
Silver
Bryce Wittrock
Kale Shelver
Kyle Parks
Douglas County High
Bronze
Chase Vossler
Jesus Serna
Spencer Kellner
East High School

Welding Fabrication - College

Gold
Wyatt Huntley
Jacob Mahar
Spencer Siewert
Sheridan College
Silver
Jacob Anderson
Myron Hunt
Tanner Lange
Gillette College
Bronze
Aaron Wadhams
Matthew Johnson
Noble Hoover
Eastern Wyoming College

Welding Sculpture - High School

Gold
Seth Hardscog
Central High School
Silver
Brexton Bennett
Big Piney High School
Bronze
Maxwell McGinnis
Big Piney High School

Welding Sculpture - College

Gold
Dan Furnish
Sheridan College
Silver
Kyle Nicolls
Eastern Wyoming College
Bronze
Celsey Martin
Sheridan College

Welding Technology - High School

Gold
Colton Edwards
Douglas High School
Silver
Chance Ames
Big Piney High School
Bronze
Cody Green
Big Piney High School

Welding Technology - College

Gold
Jacob Mahar
Sheridan College
Silver
Aaron Wadhams
Eastern Wyoming College
Bronze
Layne McGuire
Eastern Wyoming College

High Chapter - Division 1A/2A - High School

Gold
Big Piney High School
Silver
Triumph High School

High Chapter - Division 3A - High School

Gold
Star Valley High School
Silver
Powell High School

High Chapter - Division 4A - High School

Gold
Central High School
Silver
Campbell County High School

High Chapter - College

Gold
Sheridan College
Silver
Eastern Wyoming College

Conference Information